13.03.19

1875

Специфічна профілактика сказу собак за допомогою вакцин Biocan® та Biocan® NOVEL.

Федоренко К. С. ТОВ “ЕВРОВЕТ”   Сказ… Надзвичайно актуальне питання для кожного, адже це світовий зооноз із 100% смертністю. Незважаючи...

Федоренко К. С.

ТОВ “ЕВРОВЕТ”

 

Сказ… Надзвичайно актуальне питання для кожного, адже це світовий зооноз із 100% смертністю. Незважаючи на значний прогрес у вивченні й контролі хвороби, до сьогодні проблема сказу за­лишається важливою як у гуманній, так і ветеринарній медицині.

 

Збудник сказу – РНК-вмісний рабдовірус (родина Rhabdoviride, рід Lyssavirus), має виражений тропізм до нервових клітин. Вражає центральну і периферичну нервову систему тварин та людей. В нейронах головного мозку заражених утворюються цитоплазматичні включення, що містять антигени вірусу (тіла Бабеша-Негрі – еозинофільні включення).

 

Вірус нестійкий у навколишньому середовищі: швидко гине під дією сонячних та ультрафіолетових променів, дезінфектантів (фенолу, хлораміну, формаліну), чутливий до лужних розчинів, при цьому тривалий час зберігається при низькій температурі (-20°С) та добре переносить ліофілізацію.

 

Нозоареал сказу має глобальний характер. Джерелом збудника інфекції є дикі та свійські тварини, головним чином з родини собачих, котячих та куницевих, а також кровосисні та комахоїдні кажани. У країнах Європи, в тому числі в Україні, основним джерелом збудника сказу є лисиці, з якими пов’язано майже 40% заражень людей у сільській місцевості та серед мисливців. У країнах, де реєструють сказ у містах, джерелом збудника є собаки (більше 50%) та коти (біля 40%).

 

Механізм передачі рабдовірусу – контактний, шлях — рановий. Людина заражається:

  • при укусі скаженою твариною (90% випадків);
  • попаданні інфікованої слини на пошкоджену шкіру та/або слизові оболонки (ослинення — 10%);
  • вкрай рідко — при знятті шкури з трупів скажених тварин, особливо лисиць.

 

Крім вищевикладених даних, у проблематиці  сказу основну роль відіграє те, що симптоми захворювання з’являються тоді, коли в мозку вже стались незворотні зміни, що і робить лікування неможливим. Таким чином, сказ відноситься до захворювань, які необхідно саме профілактувати.

Про недостатній рівень заходів контролю сказу серед домашніх тварин свідчать дані аналізу анамнестичних даних супровідних листів до пат.матеріалів від тварин, які надійшли до лабораторії нейроінфекцій Інституту ветеринарної медицини НААН протягом 2008-2016 рр. з Державних обласних лабораторій вет.медицини та були визнані позитивними на сказ. В результаті цих досліджень встановлено, що лише 12,9 % собак були бродячими, інші 87,1 % – мали господаря, однак, не отримували профілактичної антирабічної вакцинації. Майже аналогічна ситуація щодо захворюваності на сказ котів: відповідно анамнестичних даних, 28,5% – були безпритульними, а 71,5% – домашні, які мали господаря.

Отже можна зробити висновок, що головною причиною високого відсотку захворюваності домашніх собак та котів на сказ в останні роки – це  відсутність 100 % профілактичної імунізації.  ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

 

Тому, зараз тема піде саме про імунопрофілактику сказу за допомогою сучасних, високоімуногенних і безпечних вакцин серії Biocan®.

Компанія Bioveta a.s. (Чеська Республіка) випускає такі вакцини проти цього захворювання:

 

  • Biocan® Rінактивована моновалентна вакцина проти сказу тварин, штам Vnukovo-32-Bio SAD;
  • Biocan® DHPPi+LR – комплексна вакцина до складу якої входить інактивований вірус сказу, штам Vnukovo-32-Bio SAD.

Доза вакцини Biocan® R або Biocan® DHPPi+LR – 1 мл незалежно від віку, маси тіла та породи, застосовують підшкірно в область лопатки або внутрішньом’язово у м’язи задніх кінцівок.

 

Собак щеплюють починаючи із 12-ти тижневого віку, імунітет розвивається через 14 днів після вакцинації. Ревакцинацію проводять через 1 рік, після чого у тварини формується стійкий імунітет і триває протягом 2 років. Проте, необхідно наголосити, що за законодавством України, вакцинацію проти сказу проводять 1 раз на рік обов’язково.

 

Орієнтовні комплексні схеми щеплень собак

(складені з урахуванням рекомендацій WSAVA)*

Вік собаки

Назва вакцини

Благополучна епізоотична ситуація

Неблагополучна епізоотична ситуація по парвовірозу та чумі м’ясоїдних, також для цуценят від невакцинованих сук

6 тижнів  

Biocan® Puppy

(Biocan® DHPPi) + Biocan® C

8-9 тижнів

Biocan® DHPPi + Biocan® C

Biocan® Puppy

(Biocan® DHPPi) + Biocan® C

12-13 тижнів

Biocan® DHPPi+L + Biocan® C + Biocan® M + Borrelym 3

Biocan® DHPPi+L + Biocan® M + Borrelym 3

15-16 тижнів

Biocan® DHPPi+LR + Biocan® M + Borrelym 3

Biocan® DHPPi+LR + Biocan® M + Borrelym 3

Через 8-9 місяців

Biocan® DHPPi+LR + Biocan® M + Borrelym 3

Ревакцинація кожні 12  міс.

Biocan® DHPPi+LR + Biocan® M + Borrelym 3

*Схему вакцинації визначає лікар ветеринарної медицини в залежності від конкретної ситуації.

 

Постійні інновації та удосконалення у сфері виробництва вакцини направлені, перш за все, на  розробку нових, більш ефективних та безпечних продуктів проти інфекційних захворювань тварин. Компанія Bioveta a.s., відповідно до останніх тенденцій вакцинології, розробила та зареєструвала в  Україні вакцини серії Biocan® NOVEL.

 

У цій серії вакцин профілактику сказу проводять за допомогою вакцин Biocan® NOVEL DHPPi/L4R,  до складу входить антиген вірусу сказу із штаму SAD Vnukovo-32. Основною відмінністю цих вакцин є те, що поствакцинальний проти вірусу чуми м’ясоїдних, аденовірусу, парвовірусу та сказу імунітет триває до трьох років, (після проведення базового курсу вакцинації). Вакцинацію проти парагрипу та лептоспірозу собак проводять кожен рік. Як зазначалось раніше, за законодавством України, вакцинацію проти сказу проводять 1 раз на рік обов’язково, то і схема профілактики цього захворювання може бути наступною:

 

Вакцинація собак вакцинами серії Biocan® NOVEL**

Вік собаки

Назва вакцини

Перша ревакцинація –
через 12 місяців після основної вакцинації

Biocan® NOVEL Pi/L4 + Biocan® R

Перша ревакцинація –
через 12 місяців після першої вакцинації

Biocan® NOVEL Pi/L4 + Biocan® R

Перша ревакцинація –
через 12 місяців після другої вакцинації

Biocan® NOVEL DHPPi /L4R

**Схема розроблена з урахуванням, що поствакцинальний імунітет проти вірусу чуми м’ясоїдних, аденовірусу, парвовірусу триває до трьох років, а вакцинацію проти парагрипу, лептоспірозу та сказу – необхідно проводити кожен рік.

 

Хоча, застосовуючи Biocan® NOVEL DHPPi/L4R, поствакцинальний імунітет триває до трьох років (після проведення базового курсу щеплень), вакцинацію племінних сук  проводять за іншою схемою. Розробляючи таку схему вакцинації, необхідно враховувати, що,  окрім формування імунітету для власного захисту, передачу колострального імунітету цуценятам.

Вакцинація вагітних сук вакцинами серії Biocan® NOVEL та Biocan®***

Вік собаки

Назва вакцини

Перша ревакцинація –
через 6 місяців після основної вакцинації

Biocan® С

Друга ревакцинація –
через 6 місяців після першої вакцинації

Biocan® NOVEL DHPPi/L4R + Biocan® С

***Цю схема вакцинації повторюють кожен рік.

 

Іноді, на вибір схеми вакцинації можуть вплинути різні причини, наприклад:

  • неблагополучна епізоотична ситуація в регіоні;
  • неналежні умови утримання тварини;
  • невідомий імунний статус суки, а відповідно і її цуценят;
  • вивезення тварини за кордон раніше 3-х місячного віку.

Тож, за необхідності ранньої вакцинації проти сказу, застосовувати Biocan® NOVEL DHPPi/L4R можна вже з 6-ти тижневого віку.

 

Основним критерієм оцінки захисту тварин від зараження сказом є рівень специфічних антитіл в сироватках крові тварин імунізованих антирабічною вакциною. Згідно вимог ВООЗ титр антитіл повинен становити не менше як 0,5 МО/мл, незалежно від того, яку вакцину використовували. Однак, результати лабораторних досліджень собак, яких вакцинували проти сказу у ранньому віці, свідчать, що приблизно у 90% тварин щеплених одноразово рівень антитіл буде нижче необхідного захисного рівня (0,5 МО/мл). Причиною є те, що у цей період імунна система ще формується і її відповідь на вакцинацію може бути слабкою із низькою кількістю поствакцинальних антитіл. Саме тому необхідно проводити обов’язкову ревакцинацію.

Вакцинація цуценят проти сказу з раннього віку вакциною

Biocan® NOVEL DHPPi/L4R

Вік собаки

Назва вакцини

6 тижнів

Biocan® NOVEL DHPPi /L4R

8-9 тижнів

Biocan® NOVEL DHPPi /L4R

12-13 тижнів****

Biocan® NOVEL DHPPi/L4R

              ****Для отримання високого рівня антитіл.

Якщо цуценят вакцинують Biocan® NOVEL DHPPi/L4R раніше 3-х місячного віку, необхідна ревакцинація через 14 днів, за необхідності –  ревакцинацію повторюють.

Отже, вакцини проти сказу Biocan® R, Biocan® DHPPi+LR та Biocan® NOVEL DHPPi/L4R розширюють можливості лікарів ветеринарної медицини у підборі необхідної схеми вакцинації в залежності від епізоотичної ситуації, стану здоров’я тварин або за наявності інших вагомих причин. Вказані вакцини мають підвищену імуногенність, великий досвід застосування у світі та виготовлені на рівні найкращих світових стандартів.

Специфічна профілактика сказу собак за допомогою вакцин Biocan® та Biocan® NOVEL.